• mmakovy

Útok na Krymský most 8. 10. 2022 – inside job?

Většina těch, co mluví a píší o výbuchu na Krymském mostě, se shodují v tom, že výbuch zapříčinil kamion, naložený výbušninou. Já bych řekl, že sice kamion mohli také odpálit, ale ten určitě nebyl hlavní příčinou devastace mostu.


Nejprve bych chtěl předeslat, že přes Krymský most jsem jel 4x, naposledy vloni na podzim a tudíž tak trochu vím, jakou procedurou musejí projít auta, která na most vjíždí. Na každé straně mostu je totiž velký rentgen, do kterého musí vjet každý kamion, respektive nákladní auto. Osobní auta jen ty, které si vytipuje obsluha. I když, viděl jsem, že některé domácí náklaďáky, co tam jezdí pravidelně, na kontrolu nemusely. Podle mne, v sobotu, v 6 hodin ráno, nemohla být na rentgenu žádná fronta, a proto kamion měl projet bez diskusí rentgenem.


Situaci na mostě těsně před výbuchem vidíme na tomto videu. Proti nám, tedy proti kameře, jedou v levém pásu Kamaz a za ním nějaký osobák. Oba stačily výbuchu ujet. Vzadu, nahoře na mostě je v tomto směru také ještě nějaké auto, ale to stačilo zastavit.


V pravém pásu, tedy směrem na Krym, jede vpředu v pravém pruhu kamion, který měl a asi také vybouchl, a těsně za ním v levém pruhu jede osobák. Za nimi, blíže ke kameře, je situace obdobná, v pravém pruhu náklaďák a předjíždí ho osobák. Vypadá to, že tyto dvě auta stačila zastavit. Dále se budeme věnovat pouze kamionu a osobáku, které jedou vpředu v pravém pásu, tedy směrem na Krym.


Na obrázcích níže máme pohled z kamery, umístěné pod vlakovým mostem a směřující na oba směry dálničního mostu. Časování obrázků je bráno z tohoto video.

00:01 na pravé straně obrazu vidíme osobní automobil, který jel za Kamazem.