• mmakovy

Projekt Mezimoří a Trojmoří – 67. část

24. 03. 2022 MM


Začneme trochou teorie o manévrech a začneme příkladem z jachtingu, konkrétně s obraty „oslí smyčkou“ a „halzou“.


Halza (obrat po větru) je při silném větru nebezpečná, protože ráhno přelétává na své cestě přes střed lodi velkou rychlostí. Přitom může dojít k poškození plachet, zlámání spír, ke zlomení goosenecku (kloub, kterým je ráhno připevněno ke stěžni), zlomení stěžně… Jde o značné škody, ale stále je to málo v porovnání s vážným zraněním člena posádky.


Oslí smyčka je oproti halze při silném větru mnohem bezpečnější provedení obratu s naprosto stejným výsledkem. Ze zadního kursu postupně vyostřujeme na stejném boku, provedeme obrat proti větru a již na druhém boku odpadneme do požadovaného kursu. Oslí smyčka je sice pomalejší než halza, ale je zase rychlejší a (rozhodně méně náročná na počet pohybů) než stavění převrácené lodě. Navíc do lodě nateče méně vody.

(Převzato z příručky ABECEDA JACHTAŘE JACHETNĺHO KROUŽKU UO BRNO (JOVA) )


A úplně stejné to je s manévry při řízení složitých sociálních supersystémů. Představte si, že zjistíte, že ten směr, kterým jdete desítky let a možná déle, že ten směr je špatný, že prostě potřebujete změnit kurz. Normálně by to nebyl žádný problém, provedete halzu, tj. prostě jen mírně otočíte kormidlem a přehození plachty šikovně roztáhnete v čase, třeba na 100 let nebo i více a takového hodně slabého manévru si pak nikdo nevšimne, ale máme tady zásadní problém a tím je zákon času. Vypadá to, že právě zákon času, i když určitě to není jediný důvod, donutil Globální prediktor zvolit na změnu kurzu v tomto případě mnohem silnější (v porovnání v roztažení v času) manévr oslí smyčku.


Pokusím se vysvětlit. Od smrti Stalina je ve světě snaha GP vytvořit negativní pohled nejprve jen na Stalina (kult osobnosti vždy vytváří nepřítel), a později na celý Sovětský svaz a ještě později na celé Rusko. U nás to začalo bouráním Stalinova pomníku v Praze na Letné a zdárně pokračovalo po srpnové okupaci (to bylo také jedním z cílů), aby to po listopadovém převratu nabralo kvalitativně zcela jiný rozměr. Kdo se minimálně neotřel o Sovětský svaz nebo později o Rusko, neměl v politice nebo v médiích co dělat, čím více kýblů špíny dotyčný na Rusko nalil, tím větší to byl borec.


To byl tedy směr, kterým se minimálně v celé Evropě šlo a podíváte-li se na obrázek oslí smyčky, je to ten kurz, kterým plachetnice vyplouvá z pravého spodního okraje obrázku, pozice č. 1. A teď si představte, že GP někdy po 50-ti letech, kdy šel zdárně tímto směrem a kdy naprostá většina obyvatel planety, já tipuji, že v západní společnosti dokonce 99% obyvatel, je přesvědčeno, že Rusko je parazit a že vůbec nemá na světě právo na existenci, tak GP v této době dojde k názoru, a podle mého ke správnému názoru, že GP bez Ruska sám zahyne a že je potřeba Rusko zachránit.


GP došlo, možná mu to došlo už dříve a jen s tím nic nedělal nebo jen málo, že musí změnit kurz ze záporného pohledu na Rusko, na obrázku je to ten kurz, kterým plachetnice vyplouvá z pravého spodního rohu obrázku, na pohled kladný. Na obrázku to je ten kurz, kterým plachetnice odplouvá po dokončení obratu směrem do pravého horního rohu obrázku, pozice č. 4. Vidíte, že jak u plachetnice na obrázku, tak také ve skutečnosti u GP se jedná o změnu kurzu o 90° a to je jak na plachetnici, tak při řízení složitých sociálních supersystémů změna velmi podstatná a lehce u ní může dojít ke ztrátě řízení. Proto také na plachetnicích, když se chce předejít možným problémům, se jako obrat provádí oslí smyčka.


Jak se oslí smyčky provádí na plachetnici, to máme v úvodu článku, a jak se oslí smyčka provádí při řízení složitých sociálních supersystémů, to si ukážeme na následujících řádcích.


Začínáme na stabilním kurzu plachetnice před obratem, lidé nemají rádi Rusko, plachetnice je na pozici č. 1. Dále, v okamžiku, kdy potřebujeme provést obrat vpravo (halzu), tedy provést změnu kurzu o 90°, změnu kurzu neprovedeme a pokračujeme dál v kurzu původním. Na plachetnici v tomto okamžiku začínáme vyostřovat na stejném boku, což znamená, se stejným nastavením plachet, se stejnou ideologií. To jsme na pozici plachetnice č. 2 a dále vyostřujeme a přitahujeme plachtu.


To v našem případě znamená, že začínáme nelásku k Rusku ještě více prohlubovat. Zde jsem našel článek z roku 2007, Rusko brojí proti hanobení hrobů sovětských vojáků. Stále vyostřujeme a neláska se postupně působením médií a politiků mění na nenávist vůči všemu ruskému. To je okamžik, v němž se právě v současn