• Konceptuál CZ

Sen je obraz požadované budoucnosti.

V minulém článku jsem se zmínil o aktivním modelu Plné funkce řízení. Co to je takový aktivní model PFŘ a na čem je založen?


My víme, že u modelu reaktivního řízení je stanovení cílů v PFŘ založeno na rozpoznání faktorů ovlivňujících subjekt, tedy je založeno na MÍŘE ROZLIŠENÍ subjektu.


Oproti tomu, v aktivním modelu řízení je stanovení cílů v PFŘ založeno na představě o požadované budoucnosti, krátce řečeno, je založeno na snu. A co to je vlastně sen? Sen je ve své podstatě náš potencionální cíl.


Vytvoření obrazu požadované budoucnosti - nalezení snu je také 1.etapou PFŘ v modelu aktivního řízení a proto se snění budeme nyní trochu věnovat. Ono totiž není snění jako snění.


Máte snílka, který si sice něco vysní, ale chybí mu schopnost sen zrealizovat nebo máte „snílka“, kterému za zády stojí kritik a neustále ho shazuje – to neumíš, to nedokážeš, to je blbost, to nejde atd., a už je jedno, jestli ten kritik je jeho druhé „já“ nebo třeba kamarád nebo maminka, protože když takový snílek začne snít, hned je přerušen a je zákonité, že potom ani nic nevysní.


Pokud se tedy chceme naučit uskutečňovat své sny a to pokud chceme zlepšovat kvalitu svého života, bychom chtít měli, je dobré se na snění dívat jako na konceptuální technologii sloužící k osvojení si potenciálního vektoru cílů.


Zkusím vysvětlit ten potenciální vektor cílů. Každý z nás má nějaký svůj vektor cílů, někdo si ty cíle určil sám (např. učit se KOB), někomu ty cíle vnutila společnost (např. jít si nechat prodloužit a namalovat nehty) a tím, jak vy sníte, tím vlastně formujete nové (potenciální) cíle, které po dotažení do konce, tedy po zformování cíle, vy zařadíte do svého stávajícího vektoru cílů a běhen určené doby též uskutečníte.


Umění snít a s tím spojené umění sen realizovat je technika, kterou po sobě zanechal Walt Disney. Spolupracovníci Walta Disneye nikdy nevěděli, v jaké roli přijde Walt ráno do práce, jestli přijde naladěn jako snílek nebo jako realista, anebo jako neúprosný kritik.S využitím Metody Walta Disneye dokážeme být maximálně tvořiví, vidět věci v realitě a přitom hledat nová, neotřelá řešení. Hodí se pro jakékoli plánování v pracovním i osobním životě. Metoda Walta Disneye je založena na předpokladu, že každý člověk má v sobě snílka, realistu a kritika, přičemž každá role zahrnuje konkrétní typ myšlení a jednání.


1. Snílek: Co?


2. Realista: Jak?


3. Kritik: Proč?


Až budete trénovat tuto metodu, doporučuji zaujmout pro každou roli jinou pozici. Pro roli snílka mohu doporučit pohodlné křeslo nebo klidně natáhnout se na divan a na stolek vedle sebe si připravit diktafon (v nynější době to bude nejspíše mobil) a všechno co vymyslíte, všechny možné i nemožné myšlenky si namluvte, abyste se nerozptylovali psaním, jen snít a snít.


Role realisty je role typicky pracovní, a proto bych doporučil posadit realistu k pracovnímu stolu s počítačem. Realista nejprve přetransformuje mluvené slovo na psané a vymýšlí, jak provést to, co vysnil snílek.


Na závěr, tedy na závěr tohoto kola, kritika bych posadil někam na vyvýšené místo, nejlépe na barovou stoličku někde v koutě, odkud má dobrý přehled, dal bych mu do ruky tužku a papír, aby zapsal všechny své výhrady.


A důležité - Kritik své otázky klade Realistovi a nikoliv Snílkovi, kterému by podobné „rýpání“ mohlo zkazit jeho současné, ale zejména i budoucí sny a nápady. Kritik tudíž ani neposuzuje prvotní myšlenku, ale plán její implementace, což je radikální rozdíl.


A ještě malou poznámku, když budete touto metodou projektovat opravdu něco do svého života, dávejte si jen jednu roli na den a ještě se i na tu roli se dopředu připravte.


Výsledkem Metody Walta Disneye by měl být dostatečně stabilní obraz budoucnosti, měl by to být doslova vizuální objekt, vygenerovaný ve vašem vědomí a disponující takovou stabilitou, aby jste jej mohli podrobně popsat.


Pamatujte si, že sen je obraz požadované budoucnosti.


Na závěr pojednání o snění si poslechněte, jakou důležitost umění snít dává Jevgenij Šašichin, lektor kurzů Dotupraktik.

Video převzato odtud: https://www.youtube.com/channel/UCsOEIZp5IJOhugJViEbO-8g/videos?pbjreload=102

450 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše