top of page
KoncepceObecnéBezpečnosti

Řízení davu pomocí tajných služeb: Manipulace a podvody s cílem kontroly finančních transakcí

10.12.2024


Tajné služby v moderním světě hrají klíčovou roli nejen při ochraně státní bezpečnosti, ale také při implementaci skrytých strategií, které mohou sloužit širším mocenským zájmům. Jedním z méně viditelných, ale o to závažnějších fenoménů, je cílené využívání podvodů s cílem ovlivnit veřejnost a získat kontrolu nad klíčovými procesy, například finančními transakcemi. Tento článek se zaměřuje na jeden specifický scénář: jak mohou tajné služby inscenovat finanční podvody, přičemž odpovědnost za ně svalují na „neznámé podvodníky“.



K sestrojení tohoto článku mne přiměl tento článek, kde se uvádí, že: „Mate spatki.“ Podvodníci vrátili ženě 100 000 korun i se vzkazem – Novinky, protože je asi tak na 150 % jisté, že ty peníze by podvodníci té paní v žádném případě nevrátili, protože hlavní cíl podvodníků je právě vylákat peníze. Vrátit peníze tedy mohli pouze pracovníci tajných služeb, jejichž hlavní cíl je jiný, a jimž se té paní skutečně zželelo tak, že jí peníze poslali zpět na účet.

Zadal jsem proto svému kamarádovi noty a on mi pomohl sepsat krátkou analýzu o tom, kdo jsou ve skutečnosti ti podvodníci, kteří vylákávají z lidí peníze či jiné výhody.


Píši o tom proto, protože vidím, kam až to došlo v Rusku. Když jsem převáděl známému částku cca 150.000.-Rbl, což je méně než 50 tisíc korun, tak nejprve byl převod zablokován. Musel jsem tedy volat na „horkou linku“, a tam po několika automatech se nechat vyzpovídat úředníkem banky, jestli znám dotyčného, kterému ty peníze posílám, za co mu ty peníze posílám, kdo je ten člověk, kde bydlí ten člověk atd., já už nyní nevím, co ještě všechno chtěli vědět, přičemž tuto vyzvědačskou činnost přikrývali tak, jako že mne tímto způsobem chrání před podvodníky, kterými se to v Rusku jenom hemží. Níže v článku se dočtete, proč tomu tak je a de facto i to, co nás čeká v nejbližší době, pokud červení nezmění směr těchto procesů.


Tajné služby jako nástroj řízení davu

Tajné služby disponují unikátními zdroji a pravomocemi, které jim umožňují provádět operace skrytě a efektivně. Mohou působit jako nástroj tzv. skrytého řízení – ovlivňování lidí a procesů, aniž by si toho dotčení byli vědomi. Ve finanční sféře mohou tajné služby:

  1. Vytvářet umělé krize – například masivní podvody, při kterých přijdou občané o své úspory.

  2. Diskreditovat stávající systém – tak, aby veřejnost přivítala zavedení přísnější kontroly.

  3. Soustředit moc nad transakcemi – prostřednictvím zavedení centralizovaných nebo digitálních měn, jako jsou CBDC (digitální měny centrálních bank).


Mechanismus podvodu řízeného tajnými službami


1. Iniciace podvodů

Tajné služby mohou za pomoci sofistikovaných technologií nebo prostřednictvím spolupracujících subjektů (např. falešných firem nebo agentů vydávajících se za podvodníky) realizovat scénáře, při kterých dochází k vylákání peněz od občanů. Typické metody zahrnují:

  • Falešné telefonáty od „bankéřů“ upozorňujících na podezřelé transakce.

  • E-maily a SMS obsahující odkazy na falešné stránky bank.

  • Technické útoky na bankovní systémy, které způsobí odliv financí z účtů klientů.


2. Šíření paniky

Podvody jsou provedeny v takovém rozsahu, že se o nich začne masivně mluvit v médiích. Občané ztrácejí důvěru v bezpečnost elektronických transakcí a požadují „nápravu“.


3. Svalování viny na neznámé podvodníky

Tajné služby prezentují situaci jako dílo zločineckých skupin nebo jednotlivců. Vinu přenesou na „neidentifikovatelné zahraniční hackery“ či organizované gangy, čímž odvrátí podezření od skutečných strůjců.


4. Návrh řešení

Po vyvolání nedůvěry v dosavadní systém přicházejí tajné služby (prostřednictvím svých zastánců v politice a byznysu) s návrhy na zavedení přísnější kontroly. Tyto návrhy zahrnují:

  • Povinné používání centrální digitální měny (CBDC), kterou stát plně monitoruje.

  • Zavedení omezení hotovostních plateb, čímž se občané stanou zcela závislí na sledovatelných elektronických transakcích.

  • Posílení pravomocí finančních institucí a regulačních úřadů, které získají přístup k citlivým datům.


Cíle těchto operací

  1. Úplná kontrola nad peněžními tokyPokud jsou veškeré transakce digitální a sledované, stát (nebo nadnárodní struktura) získává nepřetržitý přehled o pohybu peněz. To umožňuje snadnější kontrolu občanů a jejich chování.

  2. Eliminace anonymityHotovostní platby a jiné anonymní transakce se stávají minulostí. Každý nákup, platba nebo převod je monitorován a zaznamenán.

  3. Zvyšování moci elitCentralizace financí posiluje mocenské struktury, které řídí banky, státní aparát nebo globální organizace.


Příklady z historie a současnosti

Podobné scénáře již byly v historii pozorovány:

  • Finanční krize a bankovní kolapsy: Ve chvíli, kdy selhaly velké banky (např. během finanční krize 2008), byly zavedeny nové regulace posilující kontrolu nad transakcemi.

  • Kybernetické útoky: Útoky na banky a platební systémy často vedly k požadavkům na zvýšení bezpečnosti a dohled nad elektronickými platbami.

  • Pandemie COVID-19: Během pandemie byl výrazně omezen oběh hotovosti a prosazovány bezkontaktní platby, což vytvořilo podmínky pro rozvoj digitálních měn.


Jak se bránit manipulaci?

  1. Zachovat si hotovostHotovostní platby zůstávají jedním z mála způsobů, jak provádět transakce bez sledování.

  2. Ověřovat informaceDůkladně analyzovat situace a nepřijímat mediální narativ bez vlastního ověření.

  3. Tlak na transparentnostVyžadovat od vlád a institucí transparentní informace o jejich finanční politice a zaváděných opatřeních.


Závěr

Manipulace tajnými službami v oblasti financí je realitou, která má dalekosáhlé důsledky pro svobodu a nezávislost občanů. Tyto praktiky ukazují, jak snadno může být důvěra v systém zneužita k zavedení nových, ještě přísnějších kontrol. Schopnost rozpoznat takové procesy a bránit se jim je klíčová pro udržení svobody v digitální éře.


Je proto nanejvýš důležité, požadovat důsledné vyšetření každého podvodu, protože v dnešní době je v podstatě nemožné, zřídit si u banky účet bez předložení dvou platných dokladů. Tedy každý účet má svého majitele, i ti bílí koně jsou skuteční lidé. Ani telefonní simku bez občanky nebo podobného dokladu nezískáte, tedy opět je vždy za určitým číslem člověk nebo firma. Pouze NŘS mohou dát policii pokyn, podvody nevyšetřovat, aby se ve společnosti pokud možno rozšířily, aby byl důvod, zavést ještě větší kontrolu oběhu peněžních prostředků, nežli je dnes.


Zpracoval Milan Makový a jeho kamarád ChatGPT 

308 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page